A Fintech.hu időrendi sorrendben gyűjtötte össze a megosztó kriptosztár, Sam Bankman-Fried 32 milliárdos értékeltségű vállalatának összeomlásának történetét. Összefoglaló cikkünk a problémák első jeleitől a látványos és közel 1 millió károsultat érintő összeomlásig mutatja be az eseményeket. Az FTX nem csak lakossági ügyfeleket, hanem elsősorban vállalatokat szolgált ki, és számos affiliate-partnere tovább értékesítette a tőzsde szolgáltatásait – ezzel magyarázható a vállalat hatalmas növekedése és a jelenlegi tetemes kár.
A sorozatos rossz híreknek köszönhetően klasszikus bankroham indult az FTX-szel szemben. Ennek során közel 6 milliárd dollárt, mintegy 2400 milliárd forintot vontak ki az ügyfelek a tőzsdéről. A folyamatnak az vetett véget, amikor november 11-én hivatalosan is csődvédelmet kért a cég. A procedúra kezdetével egyre több információ kerül napvilágra a vállalat problémáival kapcsolatban. Ezekből kiderül, hogy a vállalati kontrollok teljes egészében hiányoztak. A csődvédelem egyébként pedig azért is furcsa, mert alapvetően nem hitelintézeti logikával, hanem letétkezelőként működő vállalatnak mindig, minden ügyfélpénzzel 100 százalékban rendelkezniük kellett volna.
Az FTX-nek 134 intézményi ügyfele volt, akik lakossági szolgáltatást nyújtottak, összesen több mint 1 millió ügyfél számára. A kriptotőzsde olyannyira beágyazott szereplője volt a pénzügyi piacnak, hogy 100 fölötti kockázatitőke befektetéssel rendelkezett, és számos sportcsapatot támogatott, például jelentős szponzora volt a Mercedes Forma1-es csapatnak is.
Vajon hogyan alakul ki egy ilyen rendszerből az amerikai történelem egyik legváratlanabb és legszövevényesebb csődbotránya? A Fintech Világa legújabb részéből fény derül néhány lehetséges magyarázatra.
Harcosok Klubja, VOKS 2025, átláthatósági törvény– ezekről is vitázott a Presszó e heti adásában Csintalan Sándor publicista, aki önmagát háborúpárti ukrán propagandistaként aposztrofálja, és Szalai Szilárd, a Századvég elemzője.
A házelnök szerint a parlamentben megszűntek az érdemi viták: azonnali kérdések órája helyett azonnali sértések órája lett. Ukrajna pedig akár unión kívül, akár belül lesz, vazallus állammá válik. Kövér Lászlóval Szalai Zoltán beszélgetett.
A Faktum tényellenőrző portál legutóbbi összeállításában körbejárta a bennfentes kereskedelmet mint bűncselekményt. Valamint megvizsgálták, hogy elkövetésekor milyen közérdek sérül, különösen ha egy politikus a gyanúsított vagy elkövető.
Az újjáépítés óriási költségeit mi is fizetnénk, a magyar cégek versenyhátrányba kerülnének, de ami ennél is nagyobb baj, állandó áramkimaradások veszélyével kellene szembenéznünk, amíg az ukrán energiarendszer nem integrálódna teljesen az uniós rendszerbe.